Як роблять огорожі і паркани з клінкерної цегли? Технологія їх створення дещо відрізняється від класичної, яка підходить для цегляної або кам'яної кладки. Справа в тому, що клінкер має велику вагу (маса кубометра - близько 1 800 кг), тому для нього необхідні серйозний фундамент і міцні стовпчики. Розглянемо, що являє собою клінкерну цеглу, як правильно будувати з нього огорожу.
Терміном «клінкер» називають матеріал, який отримують із спеціальної тугоплавкої глини, змішаної з польовим шпатом і глинистими силікатами. Їх комбінують в певній пропорції, після чого формують цеглини і обпалюють їх при температурі в 1 200-1 300 градусів. В результаті глина полимеризуется, утворюється міцний матеріал, який ідеально підходить для зовнішніх робіт.
Переваги клінкерної цегли
До переваг даного будівельного матеріалу відносяться:
- Великий термін експлуатації. Клінкерна цегла не втрачає свої властивості протягом 50 років навіть за умови, що він використовується для обробки доріжок або ступенів.
- Стійкість до морозів і перепадів температури. За рахунок мінімальної водопроникності матеріал не руйнується при заморозках.
- Декоративний вид. Клінкерна цегла виглядає дуже красиво, він добре вписується в екстер'єр і дозволяє створювати цікаві композиції.
- Стійкість до агресивного хімії. Паркан або огорожу з клінкерної матеріалу можна будувати в будь-якому місці, навіть поруч із жвавою трасою, яку регулярно посипають сіллю або іншими сумішами для танення снігу.
- Простота догляду. За рахунок високої твердості клінкерної поверхні бруд не проникає в матеріал, тому досить просто регулярно мити його зі шланга.
З мінусів клінкерної цегли можна виділити тільки його вартість. Вона вище, ніж у звичайної продукції. Оскільки термін служби перевищує 50 років, то це розумне вкладення.
Підбір матеріалів
Перед тим як приступати до будівництва паркану чи огорожі, потрібно визначитися, які саме матеріали ви будете використовувати. Клінкерна цегла випускається в трьох типорозмірах:
- 215 * 102 * 65 мм (серія WDF).
- 240 * 71 * 115 мм (серія NF).
- 240 * 52 * 115 мм (серія DF).
Якщо огорожу виходить на вулицю з інтенсивним рухом, то рекомендується вибирати клінкерну цеглу з гладкою поверхнею. Його буде легше очищати. Для приватного сектора або дачі підходить фактурна поверхня. Далі слід визначитися з тим, що буде виступати в якості наповнювача для забору. Це можуть бути дерево, метал, пластик і цегла. Зазвичай цоколь і стовпчики викладають з клінкеру, а простір, що залишився заповнюють більш дешевим матеріалом. Красиво виглядають ковані решітки, дерев'яні різьблені щити тощо. Можна викласти весь паркан з клінкерної цегли, але потрібно враховувати його парусність і чималу вагу.
Початок робіт
Коли ви визначилися з матеріалами, можете приступати до їх закупівлі. Клінкерна цегла рекомендуємо брати в спеціалізованих магазинах, щоб вам дістався дійсно якісний товар. Беріть його з запасом в 5%, оскільки його доведеться різати по час кладки.
Далі проводиться розмітка. Найзручніше зробити її за допомогою мотузки, яку натягують на невеликій відстані від землі. Продумайте, де будуть розміщуватися стовпчики, їх кількість, де облаштувати ворота і хвіртку. Рекомендована відстань між опорами - 2-3 метра, але все залежить від висоти огорожі і вибраних матеріалів.
Наступний етап - копання траншеї. Її глибина повинна бути не менше 60 сантиметрів для ненабухающіх грунтів і 80-100 для рухливих. Ширина траншеї - на 5 см більше параметрів цегли. Підстава засипається білим піском, при необхідності робиться вимощення з каменю або щебеню. Далі необхідно встановити опалубку. Фундамент піднімають на висоту близько 10 сантиметрів від поверхні грунту.
Коли все буде готово, можна заливати бетон. Підходить розчин марок М100, М150, М200, М250. При заливці не варто забувати про дилатаційних зазорах, які необхідні для компенсації теплового розширення. Зазвичай їх заповнюють покрівельним повстю, який не боїться вологи і морозів.
Укладання клінкерної цегли
Фундамент застигає за 3 дні, але повну міцність бетон набуває через 30 діб, тому не варто поспішати з кладкою. Рекомендуємо приступати до робіт не раніше, ніж через тиждень після заливки. Поверхня фундаменту обробляється спеціальною грунтовкою, яка укріплює його. Далі слід подбати про гідроізоляцію. Для цього використовують рулонні бітумні матеріали або спеціалізовані мастики. Гідроізоляційний шар потрібен для того, щоб волога через бетон не проникала в цегла і не руйнувала його.
Після висихання гідроізоляції приступають до розкладці клінкерної матеріалу. Спочатку це роблять на суху, без розчину, щоб зрозуміти, як саме вигідніше розміщувати цегла, щоб зменшити його витрати. Виробляється розмітка стовпчиків. Зазвичай їх укладають в півтора або два клінкеру. Коли всі підготовчі роботи будуть завершені, можна приступати безпосередньо до процесу кладки. Якщо опори робляться з клінкерної цегли, то спочатку викладають саме їх. Врахуйте, що для цього матеріалу потрібні спеціальні суміші, а не звичайні цементно-піщані. Всі необхідні консультації можна отримати у продавця.
При викладенні стовпчика потрібно стежити за його вертикальністю. Якщо планується заповнювати проміжки клінкером, то в опори закладається перев'язна дріт в кожен ряд. Після роботи проводиться розтирання швів, щоб надати їм декоративний вигляд. Після повного висихання (зазвичай на наступний день) приступають до монтажу підстави. Йому теж потрібно підсохнути перед тим, як буде здійснюватися основна кладка.
В кінці робочого дня (а при жаркій погоді - 2 рази на день) виробляють растирку швів. Надалі їх можна буде заповнити спеціальним розчином, надавши необхідний колір. Під час проведення робіт потрібно обов'язково враховувати погодні умови. У мороз або дощ класти клінкерну цеглу не можна.
Нюанси роботи
Клінкерна цегла, якою б якісною не була партія, трохи відрізняються один від одного. Тому рекомендуємо вам брати вироби з різних пачок при укладанні. Це допоможе уникнути диспропорцій, видимої різниці в кольорі.
Викладені клінкерні стовпчики можна заповнити розчином, якщо в них є отвори. При цьому вони повинні повністю висохнути. Якщо лити бетон завчасно, то кладка може зруйнуватися. Після повного застигання стовпчики і клінкерну цеглу рекомендується покрити спеціальними ковпаками, які захищають матеріал від дощу, снігу та інших природних явищ.