Кварцит - це ексклюзивний камінь із вдалим поєднанням експлуатаційних і декоративних характеристик. Він перевершує багато інших видів природного каменю твердістю, має високу міцність, довговічність та інші переваги. Висока стійкість до різних впливів і безпечний для здоров'я склад роблять можливим використання кварциту як зовні, так і всередині приміщень.
Переваги кварциту в поєднанні з іншими каменями
Як декоративний оздоблювальний матеріал кварцит знаходить застосування в інтер'єрі та екстер'єрі. Він гармонійно поєднується з іншими видами природного каменю, такі комбінації дають змогу використовувати переваги і компенсувати недоліки різних гірських порід, а також створити оригінальний дизайн. Деякі причини, за якими кварцит варто використовувати разом з іншими видами каменю.
Кварцит підійде для ділянок, де потрібне використання вогнетривкого, хімічно інертного, стійкого до забруднень матеріалу, а вразливіші види каменю - для сусідніх зон, де вони не піддаватимуться агресивному впливу.
Кварцит можна полірувати, але така обробка є дуже складною і дорогою, використовується переважно при виготовленні стільниць. Найчастіше постачальники пропонують купити кварцит із природним сколом, фактурою «рваний камінь». При облицюванні поверхонь можна комбінувати колотий кварцит і гладко відшліфований або полірований камінь - мармур, травертин. Такий контраст грубої, рельєфної і гладкої фактури допоможе виконати зонування, розставити акценти, створить ефект глибини, об'єму.
Існують різні сорти кварциту, як однотонні, так і зі змішанням різних кольорів, виразним малюнком, який повною мірою проявляється під час полірування. Часто кварцит має біле, сіре забарвлення, тобто має універсальну колірну сполучуваність і може комбінуватися з каменем практично будь-якого кольору. Для кварциту коричневого, бежевого, золотистого, сіро-блакитного відтінку також можна підібрати гармонійні колірні поєднання.
Поєднання кварциту і мармуру
Полірований кварцит із прожилками зовні схожий на мармур і добре поєднується з ним за кольором. Ці два види каменю часто комбінують в інтер'єрах санвузлів, кухонь. Мармур зазвичай використовують для підлоги, а кварцит - для облицювання стіни, кухонного фартуха, виготовлення стільниць.
Стільниці з кварциту гармоніюють із мармуровою підлогою, при цьому значно стійкіші до впливу жирів, кислот, механічних пошкоджень, ніж вироби з мармуру. Можна повністю витримати оздоблення приміщення у світлих тонах або використовувати для підлоги чорний, темно-сірий мармур, а для стін, фартуха, стільниць - білий, світло-сірий кварцит.
Кварцит і сланець
Обидва види каменю найчастіше мають рельєфну поверхню типу «рваний камінь». Створені зі сланцю і кварциту стінові панелі можна комбінувати, використовувати на різних ділянках одного об'єкта. Наприклад:
облицювання фасаду з кварциту і обрамлення дверей, вікон, оздоблення кутів будинку сланцем;
облицювання внутрішньої стіни сланцем і створення акцентного панно з кварциту.
Тонкі кам'яні пластини зі сланцю і кварциту, скріплені між собою, також використовуються при створенні легких 3-D панелей. За схожості рельєфу поверхні колірна гама й особливості фактури кварциту та сланцю різняться. Колір сланцю ближчий до чорного, поверхня більш гладка, матова. Кварцит зазвичай світліший, рельєфніший, горбистий, іскриться завдяки домішкам слюди і зернистій структурі. Чергування цих двох порід в оздобленні стін має ефектний вигляд, створює цікаву гру світла і тіні, глибину.
Обидва види каменю мають високі вогнетривкі характеристики і вирізняються низькою пористістю, невибагливі до догляду. Тому і сланець, і кварцит в інтер'єрі нерідко використовують для оздоблення камінів і прилеглої зони. А завдяки низькому водопоглинанню вони знаходять застосування в оздобленні ванних кімнат, санвузлів. Популярне рішення - підлоги з досить товстих сланцевих плит зі слабко вираженими перепадами рельєфу і стільниця з полірованого кварциту.
Комбінація кварциту і вапняку
Кварцит і вапняк найчастіше комбінують в інтер'єрі кухонь і санвузлів. Вапняковою плиткою облицьовують стіни, кухонний фартух, а з кварциту виготовляють стільниці. Вапняк може мати холодний білий, сіруватий або більш теплий, кремовий відтінок, можна підібрати кварцит, у забарвленні якого переважають близькі тони - сірий або коричневий, бежевий.
Вапняк найчастіше однотонний, а кварцит може мати прожилки, вкраплення різних кольорів. Стільниця з неповторним малюнком пожвавить обстановку приміщення, стіни якого облицьовані однотонним вапняком.
Кварцит і травертин
Травертин найчастіше забарвлений у різні відтінки теплої колірної гами, при цьому досить світлий, а кварцит може мати більш насичене забарвлення. Вони добре доповнюють один одного, причому травертин зазвичай використовується як основний матеріал, а кварцит - для виділення певних зон, створення акцентів.
Травертин в Києві використовують для зовнішніх робіт і в інтер'єрах, це ж стосується кварциту. Можливості їх поєднання досить широкі:
оздоблення фасаду травертином, а цоколя - кварцитом темнішого кольору з вираженим рельєфом;
виготовлення сходинок ганку з травертину й облицювання кварцитом ділянки фасаду навколо дверей;
акцентна зона з кварциту на облицьованій травертином стіні приміщення.
Також можливе оздоблення приміщень різного цільового призначення каменем різних порід. Травертин підходить для житлових приміщень, зон відпочинку, а більш стійкий до агресивних впливів кварцит - для кухонь, санвузлів. Якщо використовувати в різних приміщеннях плити з подібним забарвленням і фактурою, можна підкреслити єдину концепцію дизайну інтер'єру.
Області застосування в інтер'єрі
Кварцит може використовуватися в оздобленні різних приміщень:
для кухні з нього найчастіше виготовляють стільниці - полірований камінь має дуже багатий, виразний вигляд, на таку поверхню можна сміливо ставити гарячий посуд, вона стійка до забруднень. Також із цього каменю може вийти ефектна барна стійка. Якщо на кухні є піч, кварцит можна використовувати в гарячій зоні;
у ванних, санвузлах затребувані такі вироби з кварциту, як стільниці з інтегрованим умивальником. Також цим каменем можна облицьовувати стіни (найчастіше одну стіну, з дзеркалом і умивальником), піддон душового боксу, екран перед ванною;
у вітальні кварцитом можна обробити ТВ-портал, камінний портал, виготовити з нього декоративне настінне панно. Особливо ефектний вигляд мають панелі з прозорого кварциту в поєднанні з підсвічуванням.
Підвіконня з кварциту виготовляють рідко, він надто масивний, але можна встановити неподалік від вікна з мармуровим підвіконням панно з кварциту - вони добре доповнять одне одного. Можливості застосування кварциту не обмежуються дизайном інтер'єрів, його можна використовувати у вхідній зоні (переважно для облицювання вертикальних поверхонь), для вогнетривких поверхонь у зоні барбекю, для оформлення фонтанів, створення огорож.
Висновок
Кварцит, натуральний камінь із привабливим зовнішнім виглядом і чудовими експлуатаційними характеристиками, знаходить широке застосування в інтер'єрах і екстер'єрах. Через солідну вагу і складність обробки кварциту цим каменем рідко обробляють все приміщення цілком, частіше використовують в окремих зонах, де потрібна підвищена стійкість до зовнішніх впливів, а також для створення акцентів. Тому кварцит активно комбінують з іншими видами натурального каменю, їх поєднання може будуватися як на схожості (схожість фактури зі сланцем, схожість малюнка з мармуром), так і на принципі контрасту.
Крім зовнішніх особливостей різних видів каменю, необхідно брати до уваги їхні експлуатаційні характеристики і добирати камені-компаньйони з урахуванням сполучуваності між собою та цільового призначення виробів або оздоблення з натурального каменю (гаряча зона, приміщення з високою вологістю, контакт з хімічно агресивними речовинами та ін.).
Щоб комбінація кварциту з іншим видом каменю вийшла вдалою, гармонійною, варто вдатися до послуг професійного дизайнера інтер'єрів, у портфоліо якого є реалізовані дизайн-проєкти з використанням натурального каменю.