Найпростіший мангал з цегли на швидку руку складається з двох рядів цегли, відстань між якими трохи менша довжини шампурів або ширини решітки гриль. Такий імпровізований мангал з цегли виконує ту саму функцію, що пара П-образних металевих опор, він зручний на виїзному пікніку. Стаціонарний мангал на дачі з цегли – більш ґрунтовне, довговічне спорудження.
Проект і креслення мангала з цегли
Щоб побудувати гриль своїми руками та розрахувати необхідну кількість матеріалів, потрібен проект – ескіз, креслення, схема порядової кладки цегли. Перш за все, потрібно визначитися з типом, конструкцією мангала, його розмірами та місцем розміщення:
- для встановлення під відкритим небом підійдуть нескладні варіанти без витяжки, димоходу – колодязь-коробка, П-подібний мангал;
- якщо мангал буде будуватися в альтанці, літній кухні, обов'язкова наявність витяжки, димоходу. У приміщеннях зазвичай встановлюють багатофункціональні конструкції – піч мангал, мангал зі стільницею, мийкою. Такий мангал може бути кутовим або пристінковим.
При виборі розмірів потрібно виходити з кількості осіб, на яких буде готуватися шашлик, барбекю, враховувати розміри решіток, шампурів, а також розміри цегли, щоб можна було використовувати цілі елементи та половинки.
Для будівництва мангала можна взяти за основу знайдені в Інтернеті проекти. Нижче наведені креслення й ескіз одного з найпростіших стаціонарних мангалів П-подібної форми, з бічними та задньою стінками, без витяжки, піддувала. У бічних стінках зроблені виступи з цегли, на які буде спиратися жаровня (сталевий піддон з вугіллям). Такі ж виступи можна зробити під решітки, шампура, а можна закріпити між рядами кладки металеві заставні у формі петель, гаків.
Що потрібно для мангала з цегли та скільки
Мангали своїми руками з цегли мають різну конструкцію, відповідно, набір матеріалів та їх кількість розрізняються. Щоб спорудити швидкий мангал-колодязь без розчину та фундаменту, знадобиться 108 цеглин (12 поясів по 9 цеглин у кожному), а також металева бочка під вугілля та кругла решітка відповідного діаметру. Викласти такий гриль з цегли зовсім нескладно, але його не можна вважати повноцінною стаціонарної конструкцією. Оскільки споруда не розрахована на тривалу інтенсивну експлуатацію, використовувати дорогу клінкерну цеглу не має сенсу, підійде звичайна керамічна.
Він, як і попередня модель, споруджується без фундаменту (основу необхідно вирівняти), але на розчині. Знадобиться:
- орієнтовно 63 стандартних цегли (20 для основи + стінки в 4 ряди по 11 цегли, в нижньому ряду над основою одна цегла не вкладається, залишається отвір для зольника);
- піщано-глиняний розчин;
- дверцята для зольника, чавунні решітки;
- лист металу, яким можна прикрити мангал зверху.
Варіант бюджетний, простий, але не дуже зручний через малу висоту.
Для високих багатофункціональних мангалів будуть потрібні різні матеріали:
- цегла, кількість якої розраховується під конкретний ескіз або креслення з урахуванням розмірів мангала та формату цегли;
- щебінь, бетонний розчин марки не нижче М200, арматура (пруток діаметром 10-12 мм) і в'язальний дріт для фундаменту, а також гідроізоляційні матеріали;
- кладочний розчин, для холодного поясу – цементно-піщаний з додаванням вапна або без нього, для зони нагріву – глиняно-піщаний;
- сталевий ящик-лоток під вугілля, одна або кілька решіток (можна використовувати готовий комплект);
- мангал барбекю з цегли можна зробити з витяжкою та трубою. Повністю цегляна конструкція виглядає більш гармонійно й ефектно, але оскільки витяжка має форму усіченої піраміди, її кладка – досить складне завдання для новачка. Тому замість цегляних елементів можна встановити зверху ковпак з трубою з нержавіючої або оцинкованої сталі;
- якщо мангал розділяється на кілька вертикальних відсіків, можуть знадобитися сталеві смуги для перекриття (замість цегляної кладки між відсіками можна укласти залізобетонну плиту відповідного розміру). Для моделей з витяжкою необхідний сталевий куточок – опора під передню стінку витяжки з цегли – або профільована труба для зварювання каркаса під сталеву витяжку;
- цементний розчин для штукатурення, шпаклівка, фарба або інші оздоблювальні матеріали, наприклад, облицювальна плитка та будівельна суміш для її кріплення.
Яка потрібна цегла на мангал, залежить від його конструкції та періодичності використання. Якщо господарі планують користуватися мангалом кілька разів на сезон, підійде звичайна червона повнотіла цегла. ЇЇ ж можна використовувати для кладки холодних зон – дровника, відсіку під посуд. Для мангала, який буде часто, інтенсивно експлуатуватися, особливо для гарячих зон, потрібна шамотна або клінкерна цегла для печей і камінів.
Покрокове керівництво кладки мангала з цегли
Після того, як обраний або розроблений проект, виконані розрахунки, підготовлені всі необхідні матеріали та інструменти, можна приступати до будівництва.
Вибір місця під мангал
Вуличний мангал повинен розташовуватися на відстані не менше 5 метрів від будинку, господарських будівель і дерев'яних огорож, на відкритому майданчику. Щоб дим і жар не шкодили рослинам, між мангалом і листяними деревами необхідно витримати дистанцію 9 м, для хвойних досить 7 м. Бажано, щоб зона відпочинку зі стаціонарним столом і лавками або рівний майданчик, де можна встановити переносні садові меблі, розташовувалася неподалік. Якщо будується легкий мангал без фундаменту, майданчик під нього повинен бути рівним, в ідеалі – забетонованим або вимощеним плиткою, бруківкою.
Якщо планується споруджувати стаціонарний мангал в альтанці, його розміщення бажано продумати ще на етапі будівництва самої альтанки, на даху зробити вихід під трубу, меблі розставити так, щоб забезпечити зручний доступ до печі-мангалу.
Облаштування фундаменту
Зазвичай під мангал заливається стрічковий або плитний фундамент. Стрічковий фундамент роблять на 10 см ширше товщини стінок мангала, плитний повинен виступати за його периметр на 5-7,5 см з кожного боку. Під плитний фундамент копається котлован глибиною приблизно на штик лопати, під стрічковий – траншея глибиною 40-50 см. Висота стрічки – 20-30 см, товщина плити – 10 см. на дно траншеї або котловану засипається подушка з щебеню, утрамбовується, на неї укладається армована конструкція з прутка та в'язального дроту, заливається бетон. Продовжувати роботи можна мінімум через тиждень, після його зміцнення. Перед початком кладки виконується гідроізоляція фундаменту за допомогою бітумної мастики, рулонних матеріалів.
Кладка мангала
Перший ряд або основа спочатку викладається без розчину, після попередньої розкладки, примірки використовується кладочна суміш. Можна купити готову суміш для печей та камінів або приготувати цементно-піщаний розчин 1:3 для холодної частини та глиняно-піщаний консистенції густої сметани для гарячої. Чим жирніша глина, тим меншим може бути її вміст в суміші.
Кладка виконується рядами відповідно до схеми-порядовки до конкретного проекту, зазвичай зі зміщенням на півцеглини, слід витримувати однакову товщину швів (0,5-0,7 см), за допомогою рівня контролювати горизонтальність кладки, а також після укладання кожного ряду вимірювати рулеткою діагоналі – повинно виходити одне й те саме значення, допустима похибка не більше 1 см.
Заключний етап
Коли кладка закінчена, їй дають відстоятися до 2 діб. Потім встановлюються всі передбачені проектом елементи – металевий ящик-лоток, решітки, дверцята, полиці або стільниця в холодній зоні, витяжний ковпак з трубою (якщо ця частина виготовляється з металу) тощо. За бажанням виконується обробка, яка підвищує декоративну привабливість мангала та забезпечує захист від зовнішніх впливів, наприклад:
- оштукатурювання цементним розчином з подальшим фарбуванням;
- облицювання мангала плиткою;
- облицювання натуральним каменем.
Підготовка до експлуатації
Мангал з цегли (крім експрес-варіантів, які викладаються без розчину), не можна відразу ж використовувати за призначенням. Спочатку кладка повинна просохнути протягом 3-4 днів у жарку погоду, до тижня в прохолодну. Якщо очікується дощ, а мангал вуличний, знаходиться просто неба, його необхідно накривати клейонкою. Після повітряної сушки можна приступати до повільної високотемпературної, протягом 2-3 днів ненадовго розводити слабкий вогонь. І тільки після такого гарту можлива повноцінна експлуатація.
Простий вуличний мангал з цегли
Для простого П-образного мангала виконується кладка бічних і задньої стінок у півцеглини, цегла укладається на найширшу сторону (постіль). При використанні стандартної цегли виходить товщина стінок 12 см. На рівнях, де потрібно сформувати виступи, на які будуть спиратися жаровня з вугіллям і решітки, виконується кладка бічних стінок в одну цеглину. Протяжність бічних стінок може становити 2,5-3,5 цегли (відповідно, глибина мангала буде на півцеглини менше), задню стінку можна зробити довжиною в 3,5-4 цегли.
Як зробити мангал з цегли в альтанку
Мангал з цегли в альтанці має більш складну конструкцію, складається з:
- нижнього, холодного ярусу, який може використовуватися для зберігання дров;
- вогнища, де горить вогонь;
- витяжної частини та димовідвідної труби.
Нижній відсік викладається за тим же принципом, що й у вуличному мангалі, але замість П-образного першого ряду вкладається суцільна основа та виступи з боків не робляться. Можна використовувати звичайну цеглу або газобетонні блоки.
Після 11 ряду на цеглу вкладаються смуги металу, на них спирається 2 ряди суцільної кладки – стеля нижнього відсіку та дно вогнища.
Далі викладаються стінки вогнища, якей має менші розміри, ніж холодний відсік. Зовнішні стінки викладаються зі звичайної цегли, зсередини вогнище облицьовується вогнетривкою цеглою, яка вкладається на ложок (вузьку довгу сторону). Можна зв'язати зовнішній і внутрішній шари кладки між собою за допомогою вогнетривкої суміші, але краще зверху та знизу посадити на розчин металеві куточки, які послужать напрямними для внутрішнього вогнетривкого облицювання.
Після зведення 8 рядів стінок вогнища необхідно приступати до облаштування димоходу. Можливі 2 варіанти:
- закріпити по периметру верхньої частини вогнища раму з профільованої сталевої труби та на цей каркас встановити витяжку та трубу з листової сталі (можна підібрати готовий виріб підходящої форми та розміру, замовити виготовлення або виготовити самому);
- викласти цю частину з цегли. Задня та бічні стінки витяжки спираються на стінки вогнища, передня – на куточок 40х40 або 50х50 зі сталі товщиною 3-4 мм, який укладається поверх кладки вогнища. Цегла в першому ряду витяжки вкладаються з виступом за периметр вогнища на 3 см з кожного боку, задня стінка нижнього ярусу витяжки облицьовується вогнетривкою цеглою. При викладанні наступних рядів, навпаки, робиться відступ на 3 см від країв всередину, таким чином, ковпак витяжки поступово звужується.
Мангал з витяжкою можна побудувати й на вулиці, в цьому випадку досить труби висотою в 4 ряди.
Заключення
Мангали з цегли мають різноманітну конструкцію, найпростіші можна спорудити, навіть не маючи навичок кладочних робіт, для більш складних, багатофункціональних, потрібен досвід і майстерність. Так що при виборі проекту потрібно об'єктивно оцінити власні сили, якщо хочеться обзавестися мангалом складної конструкції, може знадобитися допомога фахівця. Найпростіший мангал для нечастого використання можна скласти зі звичайної цегли, а щоб вийшла надійна, довговічна і красива конструкція, потрібні особливі матеріали. В інтернет магазині «КлінкерСтоун» можна купити плитку для печі, вогнетривку цеглу, суміші для кладки та облицювання, матеріали для мощення зони барбекю, а також отримати професійну консультацію з підбору необхідних для кладки мангала матеріалів і розрахунку їх кількості.