Головна Корисна інформація

Керамоблок або цегла – що вибрати?

Керамоблок або цегла – що вибрати?

https://klinker-stone.com.ua/uploads/blog/111/large-67cc4213b079b.webp

23.09.2022

Керамічна цегла відноситься до найдавніших будівельних матеріалів, археологічні дослідження підтверджують, що люди почали випалювати цеглу та використовувати її в будівництві кілька тисячоліть тому. З появою нових будівельних матеріалів багато споживачів стало шукати відповіді на запитання: що краще, цегла або керамічний блок, керамоблок або піноблок, керамоблок або газоблок. Для початку потрібно розібратися, що собою являють газоблоки та керамічні блоки для будівництва, чим вони відрізняються один від одного та від традиційної керамічної цегли.

Що таке керамоблок і в чому його відмінності від цегли. Порівняння керамоблоку і газоблоку

Керамічна цегла – штучний камінь, отриманий шляхом нарізки блоку з пластичної глиняної маси на паралелепіпеди заданого розміру з подальшим випалюванням. Так звана стандартна цегла, або цегла нормального формату (НФ) має розміри 250×120×65 мм, існують розміри більше та менше стандартного. Для позначення виробів розміру 2.1 НФ і більше прийнято замість слова «цегла» використовувати назву «керамічний камінь», хоча 2.1 НФ часто називають подвійною цеглою. Класична керамічна цегла може бути повнотілою або порожнистою, зазвичай з великими наскрізними вертикальними отворами круглої або прямокутної форми, рідше зустрічаються глухі або горизонтальні порожнечі.

Керамічні блоки це вироби збільшеного формату, тобто керамічні камені. Типорозміри різноманітні, залежать від виробника. Найбільш ходова висота 219 або 238 мм, ширина зазвичай варіюється в діапазоні 80-120 мм у перегородкових блоків і 248-450 мм у стінових, довжина становить 248-510 мм. Цікаво, що у пазогребневих керамоблоків шириною прийнято називати протяжність сторони з пазогребневим з'єднанням, навіть якщо вона довша за суміжну.

Перераховуючи притаманні керамоблокам характеристики, їх відмінності від цегли, крім розміру необхідно згадати особливості форми. У цегли всі сторони (постіль, ложок і тичок) плоскі, у рядової цегли шорсткі, у лицьової – гладкі, без дефектів. Для великоформатних керамоблоків характерний виражений рельєф (система виступів для пазогребневого з'єднання) двох протилежних вертикальних сторін і наявність неглибоких вертикальних борозенок на суміжних з ними сторонах. Керамічні блоки невеликого розміру (2.1 НФ) зазвичай мають слабовиражений рельєф всіх чотирьох вертикальних сторін.

 

На відміну від стандартної цегли, керамоблоки бувають виключно пустотілими, переважно з численними щілинними порожнинами. Загальна площа порожнин може перевищувати 50% об’єму. Ключова для керамоблока характеристика – низька середня щільність, обумовлена не тільки великим об'ємом пустот, але й високою пористістю.

Вона досягається за рахунок особливостей технології виробництва. Керамічні блоки або цеглу виготовляють з глини, але до маси, з якої формують блоки, підмішують подрібнену тирсу, торф та інші органічні добавки, які в процесі випалу вигорають, на їх місці утворюються закриті пори. Такі добавки називають поризаторами, а керамоблоки – поризованою або теплою керамікою, адже пористість підвищує опір теплопередачі.

Люди, які планують будівництво, часто запитують, що краще, керамоблок або газобетон, пінобетон. Перш ніж порівняти керамоблок і газоблок/піноблок, розберемося з термінологією.

Газобетон, з якого виготовляються газоблоки, є різновидом легких пористих бетонів. До цієї ж категорії відноситься пінобетон. Обидва матеріали виготовляються з цементно-піщаної суміші з різними добавками, не містять важких наповнювачів (щебеню, гравію) та відрізняються пористою структурою, яка досягається різними методами.

При виробництві газобетону утворення пір є наслідком хімічної реакції між цементним, вапняним розчином і дрібнодисперсним алюмінієм. У результаті цієї реакції виділяються бульбашки водню, бетонна суміш насичується газом, збільшується в об'ємі. Після схоплювання розчину монолітну масу нарізають на блоки та витримують до зміцнення в природних умовах або обробляють їх гарячою парою під високим тиском в автоклавах. Автоклавні газоблоки міцніші та більш якісні.

Для поризації пінобетону використовують різні піноутворюючі добавки, в піногенераторі отримують стійку піну та перемішують її з бетонною масою для рівномірного розподілу бульбашок повітря. Спінена маса або заливається у форми, або витримується до схоплювання та нарізається. Піноблоки не піддають автоклавуванню, тому вони менш міцні. Технологія їх виробництва більш проста та менш витратна в порівнянні з газоблоками або керамічними блоками, піноблоки часто виготовляють кустарним способом, зі значними похибками розмірів і геометрії. Основна перевага піноблоків – доступна ціна. Всі заводські блоки з пористих бетонів мають стандартну довжину 600 мм, висота може становити 200, 250 або 288 мм, ширина перегородкових блоків 75-150, стінових – 200-500 мм. При позначенні розміру бетонних блоків не прийнято використовувати еквівалент НФ, який введений для керамічних каменів, але для зручності порівняння в таблиці наведені приблизні співвідношення.

  Керамічна цегла Керамоблоки Газоблоки автоклавні Піноблоки
Розміри (в еквіваленті стандартної цегли (НФ) від 0.5 до 2.1 НФ НФ – 250х120х65 мм, від 2.1 до 14.3 НФ від 4,6 до 30,7 НФ. Найбільш ходовий 600х300х200 мм (18,46 НФ)
Наявність порожнин повнотіла або пустотіла пустотілі повнотілі
% пустотності /пористості повнотіла 0-13/ до 8
пустотіла 25-42/6-8
45-74/до 20 0/75-80 0/60-80
Пазогребневе з’єднання нема Є у більшості блоків Є у деяких блоків
Щільність, кг/м3 повнотіла 1600-1900
пустотіла (середня) – 1000-1400
700-900 300-1200 300-1200
Теплопровідність, Вт/м*С повнотіла 0,67-0,85
пустотіла 0,4-0,7
0,084-0,28 0,072-0,46 0,09-0,38
Міцність на стиск, МПа 7,5-30 7,5-20, найчастіше 10 2,2-15 1-16
Морозостійкість, циклів 50-100 25-50 50-100 15-75
Водопоглинання, % повнотіла 6-7
пустотіла до 13
10-15 20 7-12
Паропроникність, мг/(м*ч*Па) 0,14-0,17 0,14 0,23 0,14-0,23

Не можна однозначно сказати, що краще, газобетон чи керамоблок. Якщо цегла – це конструкційний матеріал, а керамоблок – конструкційно-ізоляційний, то газоблоки та піноблоки в залежності від щільності діляться на 3 категорії – теплоізоляційні, конструкційно-ізоляційні та конструкційні. Перші відрізняються найкращими теплоізоляційними характеристиками при низькій міцності, останні здатні витримувати значні навантаження, але потребують додаткового утеплення. Керамічні блоки за співвідношенням міцності та теплоізоляційних характеристик приблизно відповідають конструкційно-теплоізоляційним газоблокам. За рахунок більш низького водопоглинання керамоблоки краще використовувати в умовах високої вологості. Також слід врахувати, що газоблоки в середньому більші, ніж керамоблоки, та трохи простіше в укладанні за рахунок відсутності пустот. Блоки з пористих бетонів краще піддаються механічній обробці.

Який краще керамоблок?

Виробники пропонують широкий асортимент керамічних блоків різних розмірів, призначення. Який керамоблок краще? Всі керамоблоки діляться на 2 великі категорії: стінові і перегородкові, останні відрізняються меншою шириною. Велика кількість типорозмірів дозволяє підібрати оптимальні блоки для будь-яких об'єктів. Використання блоків більшого розміру прискорює виконання робіт, дозволяє трохи скоротити витрати розчину (клею). Чим більше ширина блоку, тим товщою вийде стіна або перегородка, а значить, підвищиться міцність і ізоляційні характеристики огороджувальних конструкцій. Але ціна блоків одного бренду, марки міцності безпосередньо залежить від їх розмірів. Так що збільшення товщини стін, перегородок потребує додаткових витрат.

Іноді покупці будматеріалів запитують, яку подвійну цеглу вибрати, поризовану або керамічний блок. Питання сформульовано некоректно, поризована подвійна цегла це і є керамічний блок розміру 2.1 НФ (поризований керамічний камінь). Якщо вибирати між традиційною пустотілою та поризованою подвійною цеглою (керамоблоком), то перша міцніше, а друга забезпечує кращу теплоізоляцію. Це наочно ілюструє наведене в таблиці порівняння газобетону та керамічних блоків з традиційною цеглою.

Якщо ж порівнювати поризовану подвійну цеглу з керамоблоком більшого формату, то керамічні блоки, за розмірами еквівалентні 9-14 стандартним цеглинам, у багатьох відношеннях зручніше. Як уже згадувалося, скорочуються витрати часу та розчину. Керамоблоки 2.1 НФ зазвичай не мають пазогребневого з'єднання, яке відноситься до важливих переваг великих керамічних блоків. Але для невеликих будівель, дрібних архітектурних елементів, виконання певних операцій на зразок перев'язки швів часто зручнішими є блоки 2.1 НФ. Також слід пам'ятати про існування фасонних керамоблоків, добірних елементів нестандартної форми та розміру. Їх використання дозволяє уникнути розрізання великих блоків, яке представляє певну складність.

Якого бренду купити керамоблок, який краще? В Європі одним із кращих брендів теплої кераміки вважається Porotherm (Польща). В асортименті цього виробника крім традиційних керамоблоків зі щілинними пустотами є керамічні блоки з великими порожнечами, заповненими мінватою, що покращує теплоізоляційні характеристики матеріалу. Серед керамоблоків українського виробництва на хорошому рахунку продукція брендів Кератерм і Русинія.

Переваги та недоліки керамоблока

До основних переваг керамоблоків у порівнянні з традиційною керамічною цеглою відносяться:

  • великий формат у поєднанні з відносно малою вагою – укладання одного блоку займає значно менше часу, ніж еквівалентного об’єму цегли, утворюється менше швів;
  • пазогребневе з'єднання забезпечує значну економію розчину та прискорює роботу (при достатній кваліфікації фахівців);
  • керамоблоки є енергоефективним конструкційно-теплоізоляційним матеріалом, їх застосування дозволяє скоротити витрати на утеплення та обігрів;
  • невелика питома вага дозволяє знизити навантаження на фундамент;
  • закрита структура пір дозволяє знизити водопоглинання, за цим параметром керамоблоки приблизно відповідають пустотілій цеглі та значно перевершують газобетон.

Разом з тим, є у керамоблоков недоліки:

  • крихкість, обумовлена високою пустотністю та пористістю. Керамоблоки витримують досить високі навантаження на стиск (хоча й поступаються деяким маркам цегли), але уразливі для ударних навантажень;
  • складність механічної обробки (прирізки, штроблення). Щоб уникнути відколів, розтріскування, потрібен спеціалізований інструмент;
  • досить висока ціна, обумовлена складністю виробничого процесу;
  • супутні витрати – замість традиційного розчину необхідна спеціальна клейова суміш, що коштує дорожче.

Підіб’ємо підсумок. Цегла є незаперечним лідером за показниками механічної міцності та низького водопоглинання. Але цегляна кладка – трудомісткий процес, і стіна з цегли обов'язково потребує додаткової теплоізоляції. Сучасні будівельні матеріали, керамічні блоки та блоки з пористих бетонів, дозволяють значно прискорити ведення будівництва та поліпшити теплоізоляційні характеристики стін. За міцністю на стиск якісні керамічні блоки відповідають найбільш затребуваній в цивільному будівництві марці цегли. Вони також мають багато переваг, властивих керамічній цеглі – матеріал екологічний, морозостійкий і вогнестійкий, «дихаючий». У приватному житловому будівництві керамоблоки можна сміливо використовувати в якості альтернативи цеглі, тільки потрібно врахувати, що технологія укладання має безліч нюансів, тому краще звернутися до фахівців.

Вас можуть зацікавити