Цей натуральний камінь поєднує досить високу твердість з пластичністю, стійкий до стирання і перепадів температур, володіє досить високою вологостійкістю. Травертин зазвичай забарвлений в світлі відтінки – бежевий, світло-жовтий, кавовий, кремовий, пісочний, світло-сірий, рідше зустрічається травертин насиченого коричневого, яскраво-жовтого та червоного кольору, а також темно-сірий та чорний, за щільністю та твердістю близький до мармуру. У давнину травертин служив конструкційним будівельним матеріалом, сьогодні використовується переважно як декоративний камінь – облицювальний, оздоблювальний. Також з нього виготовляють ексклюзивні меблі, декоративні архітектурні елементи, інтер'єрний декор, використовують у ландшафтному дизайні.
Травертин для внутрішнього оформлення
Екологічна безпека та привабливий зовнішній вигляд дозволяють використовувати травертин в інтер'єрі. Переважно світлі тони цього каменю створюють відчуття простору, візуально розширюють приміщення, а теплі відтінки роблять його затишним. Всередині приміщень травертин може використовуватися різними способами:
- облицювання підлог, стін;
- оздоблення приміщень з високою вологістю – ванних кімнат, санвузлів, лазень, саун, хамамів;
- облицювання камінів;
- виготовлення меблів або їх елементів, інтер'єрного декору.
На підлогу укладають травертинову плитку переважно великого та середнього формату, хоча травертин може також використовуватися для виготовлення мозаїчної плитки, елементів декоративних панно. Технологія вкладання схожа з тією, що застосовується для керамічної плитки, хоча травертинова зазвичай товща. Можливе вкладання прямими рядами з утворенням безперервних швів або швами врозбіжку, ялинкою, по діагоналі. Оригінальне рішення – підлоги, облицьовані модульної травертинової плиткою, а також більш складна, дорога художня кладка на кшталт панно з елементів нестандартної форми.
Підлоги з травертину добре витримують тиск і ударні навантаження, падіння різних предметів, але легко забруднюються та чутливі до абразивного стирання, впливу піщинок. Тому це підлогове покриття не рекомендується використовувати в коридорах, передпокоях, воно краще підходить для приміщень з низькою прохідністю – спальні, вітальні, кабінету. Для підлоги зазвичай використовується травертин з шорсткою матовою фактурою, рідше полірований з дзеркальним блиском. Для підвищення стійкості до забруднень, спрощення догляду за підлогами з травертину їх поверхню рекомендується обробляти просоченням для герметизації пір і складом з водобрудовідштовхуючими властивостями. Якщо в будинку є внутрішні сходи, їх сходинки також можна облицювати травертином.
На стіни травертин найчастіше укладається подібно до облицювальної цегли, зі зміщенням швів. Оздоблення стін травертином надає приміщенню схожості з палатами в палаці. Каменем можна облицювати всі стіни, а можна – одну, частину стіни, кут. У кухні травертин використовують для облицювання фартухів.
Світлі відтінки травертину асоціюються з чистотою, тому він широко використовується в дизайні інтер'єрів елітних ванних кімнат, не тільки для облицювання стін, підлог, але й для виготовлення стільниць, п'єдесталу під умивальник, облицювання бортиків ванни, душового піддону. Травертин відрізняється хорошою теплоємністю, в приміщеннях на кшталт сауни, хамаму він накопичує тепло. У теплих приміщеннях по травертиновим підлогам можна ходити босоніж, до стіни притулитися, на лавах сидіти або лежати. Травертин для внутрішнього оздоблення ванної кімнати, сауни та інших приміщень з високою вологістю краще використовувати з мінімальним коефіцієнтом водопоглинання, тобто низької пористості.
Теплоємність травертину також робить його вдалим матеріалом для облицювання камінного порталу. Він добре витримує нагрівання до 600-700°C, коли камін горить, кам'яне облицювання накопичує тепло, а потім поступово віддає його. Травертин краще використовувати для оформлення порталів електрокамінів, якщо камін топиться дровами, на світлому камені буде занадто помітна сажа, сліди вугілля.
Також з травертину виготовляють підвіконня, стільниці та невеликі журнальні, коктейльні, консольні столики цілком, кашпо під квіти, газетниці та інші інтер'єрні аксесуари.
Зовнішнє оформлення травертином
Основні сфери застосування травертину зовні будинку:
- оформлення фасадів і цоколів будівлі;
- оформлення вхідної групи;
- мощення;
- оздоблення відкритих басейнів.
Травертин камінь для фасаду може використовуватися у вигляді великоформатних слябів, фасадних панелей, які монтуються на каркас з металевого профілю (вентильовані фасади), або плитки меншого формату, під цеглу. Така плитка монтується «мокрим» методом, на цементний або клейовий розчин. Травертин стійкий до різних атмосферних впливів і захищає від їх впливу несучі фасадні стіни, подовжує термін їх служби. Крім того, оздоблення фасаду травертином підвищує його естетичну привабливість. Навісні фасади з травертину відносно легкі, цей матеріал володіє міцністю та довговічністю натурального каменю, але не створює настільки значного навантаження на несучі конструкції, як, наприклад, гранітне облицювання.
В оформленні вхідної групи травертин найчастіше використовується як матеріал для облицювання ступенів ганку. А для благоустрою прибудинкової території застосовується травертинова бруківка – різновид тротуарної плитки. Нею мостять доріжки, майданчики, територію внутрішніх двориків (патіо), облицьовують підлоги тераси. Тротуарна плитка з травертину може також використовуватися в зоні барбекю, для мощення території навколо вуличного басейну. У неї є низка переваг порівняно з бетонною – благородний зовнішній вигляд, міцність, зносостійкість, довговічність. Бруківка з натурального каменю не кришиться, не розтріскується та навіть після природного стирання верхнього шару зберігає привабливий зовнішній вигляд.
Також травертиновою плиткою облицьовують бортики басейну, клумби, паркани. А бутовий камінь – досить великі уламки травертину довільної форми – можуть використовуватися для будівництва парканів.
Архітектурні та декоративні елементи
Висока пластичність і простота механічної обробки травертину дозволяє виготовляти з нього різні елементи складної форми, які використовуються для прикрашання об'єктів архітектури та ландшафту:
- елементи перил зовнішніх і внутрішніх сходів – фігурні балясини, поручні;
- карнизи, пілястри, молдинги, бордюри та інші декоративні елементи, які можуть використовуватися як на фасадах, так і в інтер'єрі;
- чаші невеликих фонтанів і ексклюзивні раковини для ванної, рідше – душові піддони та навіть ванни цілком, як в елітній квартирі на Манхеттені;
- декоративні скульптури, статуетки;
- підлогові вази, свічники, елементи світильників і багато іншого.
Іноді з травертину вирізують цільні колони, але частіше з нього виготовляють плитку для облицювання колон, арочних конструкцій, фігурні декоративні елементи для їх прикраси.
Як правильно вибрати камінь травертин
При виборі травертину для різних цілей необхідно звертати увагу на низку характеристик.
- Формат, розміри елементів. Плитка для підлоги, як правило, відрізняється від настінної більшим форматом, бруківка – збільшеною товщиною при відносно невеликій площі поверхні, для вентильованого фасаду з травертину підійдуть великоформатні панелі, а для «мокрого» – невелика плитка товщиною 1-1,2 см.
- Спосіб обробки, рельєф поверхні. Для горизонтальних поверхонь (облицювання підлоги, мощення) потрібен травертин зі згладженим рельєфом, але (бажано) з шорсткою текстурою – оброблений піскоструминним методом або щітками, окатаний, шліфований. Плитку з полірованого травертину допустимо використовувати для облицювання підлог у сухих приміщеннях, оскільки при попаданні вологи така поверхня стає ще більш слизькою, травмонебезпечною. На вертикальних площинах може використовуватися плитка з будь-якою обробкою поверхні, від горбистої (скеля) до полірованої. Травертин з виразним рельєфом дикого каменю частіше використовується для зовнішніх робіт – облицювання фасадів, парканів, а в інтер'єрі більш доречний облагороджений варіант – шліфований, полірований, лощений.
- Коефіцієнт водопоглинання, пористість. В умовах підвищеної вологості, постійного контакту з водою, а також при високій імовірності забруднення покриття з травертину краще використовувати камінь низької пористості або полірований заповнений.
- Колірна гамма, малюнок. Є низка універсальних принципів використання кольорів в інтер'єрі: теплі, світлі тони рекомендовані для приміщень, які слабо освітлюються сонцем, мають невелику площу, холодні тони можна використовувати в добре освітлених приміщеннях, темні в просторих. Також слід враховувати колірну сполучуваність травертину та інших оздоблювальних матеріалів, елементів інтер'єру або екстер'єру. Коли йдеться про травертин, колір має не тільки естетичне значення, темний травертин відрізняється більш високою щільністю, твердістю, зносостійкістю. Ще один цікавий момент – травертин може імітувати натуральну деревину, але значно перевершує її за стійкістю до несприятливих впливів. Якщо вам потрібен травертин «під дерево», шукайте плити, отримані шляхом поздовжнього розпилу кам'яних блоків (Vein Cut).
Деякі вироби з травертину є багатофункціональними, та сама плитка може використовуватися для оздоблення фасадів, вхідної групи та в інтер'єрі. А є вироби вузького призначення, наприклад, сходинки, бруківка. Нарешті, для виготовлення меблів і різних декоративних елементів використовуються великоформатні сляби або цільні, не розпиляні блоки каменю, які зазвичай поставляються під замовлення.
Заключення
Травертин – натуральний камінь з преміальним зовнішнім виглядом і широкими можливостями застосування. Він використовується для зовнішніх і внутрішніх робіт, в архітектурі та ландшафтному дизайні, для облицювання вертикальних і горизонтальних поверхонь, мощення, а також для виготовлення фасонних елементів, інтер'єрного та архітектурного декору, меблів. У магазині компанії «Клінкер Стоун» можна купити травертин для виконання різних оздоблювальних робіт, готові одиничні вироби з травертину, а також замовити виготовлення ексклюзивних виробів з цього декоративного каменю.