З одного боку, на ринку покрівельних матеріалів пропонується такий широкий асортимент, що кожен знайде оптимальне за всіма параметрами рішення на будь-який бюджет. Але з іншого, дуже непросто вибрати щось одне серед такого розмаїття. Особливо людині, яка мало що розуміє в цьому питанні.
Покрівельних матеріалів дійсно багато, у всіх є свої плюси й мінуси. І щоб зробити усвідомлений вибір, треба знати особливості кожного окремого рішення. Тому в даній статті ми розглянемо основні види покрівельних матеріалів і порівняємо їх один з одним. Так вам буде набагато простіше зрозуміти, що найкраще вибрати для облаштування покрівлі.
Види покрівельних матеріалів
На будівельному ринку є багато різних покрівельних матеріалів. Найбільш затребуваними вважаються такі рішення:
- керамічна черепиця;
- бітумна черепиця;
- металочерепиця;
- покрівельний сланець;
- шиферні листи.
Кожен варіант має свої унікальні характеристики й переваги, завдяки яким і займає лідируючі позиції у своїй ціновій категорії. Розглянемо їх докладніше.
Керамічна черепиця: основні характеристики та переваги
Керамічна черепиця виготовляється з натуральної глини, яка обпалюється за температури понад 1000 градусів. Пор і повітряних бульбашок у ній практично немає. У підсумку вона виходить міцною і вологонепроникною — а вода, як відомо, це один з головних ворогів даху. За низької температури молекули води розширюються, що призводить до руйнування будь-якого матеріалу зсередини. Керамічній черепиці це не страшно, вона витримує безліч циклів замерзання і розморожування.
Основні характеристики керамічної черепиці:
- вага — 30-70 кг/м2;
- міцність на вигин — 150-300 кг/см2;
- водопоглинання — не більше 2-4%;
- теплопровідність — 0.6-0.8 Вт/м·К;
- морозостійкість — до 100 циклів замерзання/відтавання;
- гарантія — 30-50 років.
Габарити у неї можуть бути найрізноманітнішими. Це залежить від виробника і колекцій, які він випускає. Найчастіше стандартні розміри становлять 25-30 см в довжину і 15-20 см в ширину.
Тепер розглянемо основні переваги, якими володіє керамічна черепиця:
- Довговічність. Цей матеріал славиться своїм великим терміном служби. При правильному укладанні й грамотному догляді він зберігає свої властивості понад 100 років, чим не можуть похвалитися інші види покрівлі дахів.
- Екологічність. Черепиця виробляється з натуральної глини — а це повністю екологічний матеріал. Вона не містить шкідливих хімічних речовин і вважається безпечною для навколишнього середовища.
- Тепло- і звукоізоляція. Завдяки щільній структурі керамічна черепиця забезпечує прекрасну теплоізоляцію, зберігаючи тепло в будинку взимку і прохолоду влітку. Звукоізоляційні властивості у неї теж відмінні, що не менш важливо для комфортного проживання.
- Вогнестійкість. Цей матеріал стійкий до високих температурних перепадів. Він не горить, що робить його чудовим варіантом з погляду пожежної безпеки.
- Зовнішній вигляд. Така черепиця має дуже гарний вигляд, надаючи покрівлі солідний і презентабельний зовнішній вигляд. До того ж вона доступна в різних кольорах і формах, що дає змогу реалізувати будь-які ідеї та побудувати будинок вашої мрії.
- Стійкість до атмосферних умов. Цей матеріал стійкий до морозів, дощів, вітру та УФ-випромінювання. Він не схильний до корозії та гниття, що особливо важливо для регіонів із суворими кліматичними умовами.
До переваг можна віднести й вагу керамічної черепиці. Так, вона важка, що вимагає укріпленого каркаса даху і збільшує вартість монтажних робіт. Але, з іншого боку, це забезпечує надійність і великий термін служби всієї конструкції.
Бітумна черепиця: ключові характеристики та особливості
Бітумна черепиця являє собою рішення з унікальними характеристиками. Її основу створено зі скловолокна і целюлози, які просякнуті бітумом. Зовні черепиця покрита шаром кам'яного посипання, що захищає її від ультрафіолетового випромінювання і механічних впливів.
Випускається вона у вигляді плоских листів або гонтів. Найчастіше вони мають довжину 1 м і ширину 0.3 м. Форма буває найрізноманітнішою: прямокутна, шестигранна, овальна. Завдяки цьому ви можете створювати будь-які малюнки й стилі при облаштуванні крові.
Ключові характеристики бітумної черепиці:
- вага — 8-12 кг/м2;
- водопоглинання — 1-2%;
- теплопровідність — 0.17-0.2 Вт/м·К;
- морозостійкість — 50-100 циклів замерзання і відтавання;
- гарантійний термін служби — 20-30 років.
Що стосується переваг, то бітумна черепиця має такі відмінні риси:
- Мала вага. Бітумна черепиця важить всього 8-12 кг/м2. Вона набагато легша, ніж інші види покрівлі на дах (наприклад, покрівельний сланець). Це спрощує її транспортування і монтаж, а заодно знижує навантаження на дах.
- Гнучкість. Бітумна черепиця досить гнучка та еластична. Це робить її чудовим варіантом для дахів складної форми, адже цим матеріалом можна покривати куполи, вигини та будь-які інші архітектурні елементи.
- Водонепроникність. У бітумної черепиці дуже низький коефіцієнт водопоглинання (до 1-2%), тож вона надійно захищає дах від проникнення вологи. Це ж запобігає утворенню цвілі та грибка.
- Теплоізоляція. Бітумна черепиця має низьку теплопровідність, а тому добре утримує тепло взимку і зберігає прохолоду влітку.
- Звукоізоляція. Цей покрівельний матеріал відмінно поглинає шум, що забезпечує комфортні умови для проживання в будинку.
- Стійкість до перепадів температур. Бітумна черепиця стійка до низьких і високих температур. Її можна експлуатувати в різних кліматичних умовах, адже вона зберігає свої властивості за температури -50°C до +110°C.
- Простота монтажу. Цей покрівельний матеріал легко ріжеться й укладається, що значно скорочує час і витрати на його укладання.
- Довговічність. Термін служби бітумної черепиці трохи менший, ніж у керамічної черепиці, але теж досить великий — 20-30 років. Хоча деякі виробники пропонують на свою продукцію гарантію до 50 років.
Також бітумна черепиця вважається економічним рішенням для облаштування покрівлі. Вона коштує дешевше інших аналогів, що робить її доступним варіантом. Та й випускається цей матеріал у найрізноманітніших кольорах і текстурах, що дає змогу без проблем підібрати стильний варіант на ваш розсуд.
Металочерепиця: технічні характеристики та основні переваги
Металочерепиця — доступна альтернатива керамічній черепиці. Вона реалістично імітує глиняний дах і має солідний і презентабельний зовнішній вигляд. Хоча конструктивно металочерепиця являє собою рельєфні листи з оцинкованої сталі. Додатково у неї передбачено захисне полімерне покриття, що підвищує стійкість до корозії.
Листи металочерепиці можуть мати різні розміри. Стандартна ширина варіюється в межах 0.5-1.2 м, довжина — в межах 1-6 м, а товщина — 0.4-0.6 мм. Форма профілю імітує вигляд натуральної черепиці.
Ключові технічні характеристики металочерепиці:
- вага — 4-7 кг/м2;
- міцність на вигин — 250-300 МПа;
- водопоглинання — 0.2%;
- теплопровідність — 50-60 Вт/м·К;
- морозостійкість — 1000 циклів замерзання і відтавання;
- гарантійний термін служби — 30-50 років.
Переваг у металочерепиці досить багато, тож розглянемо найосновніші:
- Вага. Металочерепиця дуже легка, адже вона важить всього 4-7 кг/м2. Це не тільки спрощує транспортування і монтаж, а й мінімізує навантаження на покрівельну конструкцію.
- Стійкість до механічних впливів. Завдяки металевій основі та профільованій формі металочерепиця має гарну міцність на вигин. Вона добре витримує вітрові навантаження, снігові маси й механічні пошкодження.
- Водонепроникність. Металочерепиця має практично нульове водопоглинання (0.2%). Все завдяки металевій основі, щільному приляганню листів і наявності спеціальних капілярних каналів для відведення води. Сприяє захисту від вологи й полімерне покриття.
- Морозостійкість. Даний матеріал стійкий до низьких температур і зберігає свої властивості при замерзанні й відтаванні. Полімерне покриття не втрачає цілісність навіть за екстремальних кліматичних умов.
- Захист від корозії. Полімерне покриття забезпечує високу стійкість металочерепиці до корозії. Завдяки цьому забезпечується великий термін експлуатації — від 30 до 50 років.
- Вогнестійкість. Металочерепиця є негорючим матеріалом: вона не підтримує горіння і не виділяє шкідливих речовин при нагріванні.
Єдиний нюанс, який важливо враховувати — металочерепиця має високу теплопровідність (50-60 Вт/м·К). Тому для забезпечення комфортного мікроклімату в будинку потрібна додаткова теплоізоляція даху. Для цієї мети зазвичай використовують теплоізоляційні матеріали — наприклад, пінополістирол або мінеральну вату.
Покрівельний сланець: характеристики та відмінні риси
Покрівельний сланець — штучний матеріал premium-класу. Виготовляється з гірських порід каменю, який роздроблений на тонкі пласти. Зазвичай має 3 колірних рішення: сірий, чорний і темно-зелений, що спрощує підбір додаткових аксесуарів для покрівлі. Хоча деякі виробники випускають його і в більш яскравих відтінках.
Що стосується розмірів, то плитки покрівельного сланцю зазвичай мають габарити від 30х20 см до 60х30 см. Товщина варіюється в межах 4-9 мм. Форма плитою буває прямокутна, квадратна, овальна або інша залежно від дизайнерських уподобань.
Ключові характеристики покрівельного сланцю:
- вага — 25-30 кг/м2;
- міцність на вигин — 40-60 МПа;
- водопоглинання — 0.4%;
- теплопровідність — 2-2.5 Вт/м·К;
- морозостійкість — понад 1000 циклів замерзання і відтавання;
- гарантійний термін служби — 50-100 років.
Популярність покрівельного сланцю пояснюється цілою низкою переваг, серед яких:
- Міцність. Сланець має відмінну міцність на вигин — 40-60 МПа. Це забезпечує хорошу стійкість до механічних і вітрових навантажень, снігових мас.
- Термін служби. Сланець має набагато більший термін служби, ніж інші типи покрівельних матеріалів. У середньому його довговічність становить 70-100 років, хоча при правильному укладанні й грамотному догляді він прослужить до 200 років.
- Стійкість до УФ. Даний матеріал не вигорає під впливом УФ-променів. Первісний колір зберігається протягом усього терміну служби, тож гарний зовнішній вигляд даху вам гарантований.
- Водонепроникність. У покрівельного сланцю дуже низький коефіцієнт водопоглинання — до 0.4%. Він надійно захищений від проникнення вологи, що гарантує хорошу водонепроникність і забезпечує такий великий термін служби.
- Теплопровідність. Цей параметр у сланцю теж низький, що сприяє хорошій теплоізоляції даху. Це означає, що взимку в будинку буде тепло, а влітку прохолодно.
- Морозостійкість. Покрівельний сланець стійкий до низьких температур і не боїться морозів. Він витримує понад 1000 циклів замерзання і відтавання, не втрачаючи свої експлуатаційні властивості.
- Вогнестійкість. Сланець не горить і вважається пожежобезпечним матеріалом. Шкідливих речовин при нагріванні він теж не виділяє.
Єдиний нюанс полягає тільки у великій вазі — 25-30 кг/м2. Покрівельний сланець вважається досить важким матеріалом, тому при його укладанні треба подбати про посилену конструкцію даху.
Шиферні листи: основні характеристики та переваги
Шиферні листи — найдоступніше рішення для облаштування покрівлі. Раніше дахи будинків робили тільки з цього матеріалу. Ось чому сьогодні так часто зустрічаються об'єкти з покрівлею з шиферних листів.
Попри те, що зараз на ринку є різні види шиферу, цей матеріал завжди асоціюється з азбестоцементними листами. Саме вони й вважаються найбільш поширеними.
Основні характеристики азбестоцементних шиферних листів:
- вага — 18-25 кг/м2;
- міцність на вигин — 10-20 МПа;
- водопоглинання — 5-10%;
- теплопровідність — 0.5-0.8 Вт/м·К;
- морозостійкість — 20-50 циклів замерзання і відтавання;
- гарантійний термін служби — 30-50 років.
За цими властивостями видно, що якість в азбестоцементних шиферних листів середня. Вони важкі, що вимагає міцної конструкції даху, але при цьому досить тендітні, у зв'язку з чим постійно доводиться міняти листи при несильному механічному впливі. У них високий відсоток водопоглинання, через що з часом збільшується вага і з'являється ціла низка додаткових проблем. Теплопровідність у них помірна, стійкість до морозів теж невисока.
З цієї причини якщо вибирати шифер, то краще придивитися до сучасних композитних шиферних листів. У них характеристики на порядок кращі:
- вага — 5-10 кг/м2;
- міцність на вигин — 20-30 МПа;
- водопоглинання — 1%;
- теплопровідність — 0.2-0.5 Вт/м·К;
- морозостійкість — понад 1000 циклів замерзання і відтавання;
- гарантійний термін служби — 30-50 років.
Загалом композитний шифер являє собою сучасний варіант традиційного шиферу. Він виготовлений з комбінації різних матеріалів: полімерів, скловолокна і мінеральних наповнювачів. Завдяки цьому композитний шифер має цілу низку переваг:
- Мала вага. Композитний шифер легший за традиційні азбестоцементні аналоги, що полегшує його транспортування і монтаж. Також це знижує навантаження на покрівельну конструкцію і позбавляє необхідності її посилення.
- Міцність. Цей матеріал має високу міцність на вигин. Він стійкий до механічних пошкоджень, тріщин і деформацій, що забезпечує збільшений термін служби.
- Низьке водопоглинання. Коефіцієнт водопоглинання у композитного шиферу дуже низький — менш як 1%. Це забезпечує хорошу водонепроникність і запобігає проблемам, пов'язаним із поглинанням вологи (наприклад, збільшенню ваги й руйнуванню матеріалу).
- Стійкість до морозу. Композитний шифер має високу морозостійкість і витримує понад 1000 циклів замерзання і відтавання без втрати своїх експлуатаційних властивостей. Це робить їх хорошим вибором для регіонів із суворими зимовими умовами.
- Стійкість до ультрафіолету. Цей покрівельний матеріал не вигоряє і не втрачає колір під впливом ультрафіолетових променів. Полімерне захисне покриття запобігає його руйнуванню від сонячного світла.
- Вогнестійкість. Композитний шифер є негорючим матеріалом і не підтримує горіння. Це підвищує рівень пожежної безпеки даху.
- Невибагливість у догляді. Цьому матеріалу не потрібен регулярний догляд. Спеціального захисту від корозії та гниття він теж не потребує. Це знижує експлуатаційні витрати й спрощує обслуговування даху.
- Енергоефективність. Низька теплопровідність цього матеріалу допомагає підтримувати комфортну температуру в приміщенні. Це сприяє зниженню витрат на опалення та охолодження будинку.
Також композитний шифер має естетичний зовнішній вигляд. Він імітує дизайн різних покрівельних матеріалів — наприклад, керамічної черепиці. Завдяки цьому такий шифер виглядає набагато привабливіше, ніж стандартний азбестоцементний аналог, і відмінно підходить для облаштування стильного і сучасного даху. Плюс до нього можна легко підібрати красиві софіти та водостічні системи.
Рекомендації щодо вибору покрівельного матеріалу
Під час вибору покрівельного матеріалу важливо враховувати цілу низку чинників. Розглянемо їх детальніше і дамо кілька простих рекомендацій, які допоможуть вам підібрати оптимальне рішення для облаштування даху.
Насамперед враховуйте кліматичні умови. Якщо у вашому регіоні випадає багато опадів, то варто придбати покрівельний матеріал з хорошою водонепроникністю: металочерепицю, бітумну черепицю або композитний шифер. Якщо зими досить суворі, тоді вибирайте рішення з високою морозостійкістю — наприклад, покрівельний сланець. Для спекотного клімату підійдуть покрівельні матеріали з низькою теплопровідністю і високою стійкістю до ультрафіолету: керамічна черепиця або композитний шифер.
Далі подумайте, який термін служби має бути у покрівельного матеріалу. Звертайте увагу на гарантію. Чим вона більша, тим довше прослужить матеріал. Найдовговічнішим вважається покрівельний сланець (50-100 років служби), також гарною довговічністю вирізняється металочерепиця і керамічна черепиця. Тільки не забувайте, що від терміну служби залежить підсумкова ціна покрівельного матеріалу. Так що тут треба підбирати "золоту середину".
Заздалегідь визначте допустиме навантаження на конструкцію даху. Якщо вона не розрахована на великі навантаження, вибирайте легкі покрівельні матеріали. Наприклад, бітумну черепицю або композитний шифер. Якщо ви готові посилити конструкцію даху, тоді можна вибрати важкі та довговічні рішення — керамічну черепицю або покрівельний сланець.
Зовнішній вигляд даху підбирайте на свій розсуд. Зазначимо тільки, що для будинків у класичному або традиційному стилі добре підходить керамічна черепиця і покрівельний сланець. Якщо ж хочете оформити будівлю в сучасному стилі, тоді вам варто придивитися до металочерепиці або композитного шиферу.
Обов'язково визначте бюджет на купівлю покрівельних матеріалів. Якщо підбираєте недорогі варіанти, то вам підійде бітумна черепиця або металочерепиця. Покрівельний сланець і керамічна черепиця коштують дорожче, зате вони прослужать довгі роки. І заодно підвищать вартість нерухомості, якщо ви вирішите здати її в оренду або продати.
Якщо хочете знизити вартість монтажних робіт, вибирайте матеріали, які легко укладаються. До них належить бітумна черепиця і композитний шифер. А якщо цікавить невибагливість в обслуговуванні, тоді вам підійде металочерепиця. Вона добре переносить вплив навколишнього середовища і їй достатньо мінімального догляду.
Також не забувайте про стійкість до зовнішніх впливів. Добре переносять сильні вітри й град металочерепиця і композитний шифер. А хорошу вогнестійкість має покрівельний сланець і та ж металочерепиця — з ними ви забезпечите високий рівень пожежної безпеки.
Не зайвим буде вивчити відгуки та рекомендації інших власників будинків, які вже вибрали якийсь покрівельний матеріал. Так ви дізнаєтеся про їхній досвід і отримаєте реалістичну інформацію з перших вуст.
Перед прийняттям остаточного рішення бажано проконсультуватися з професійними будівельниками та архітекторами. Вони врахують всі аспекти вашого проєкту і підкажуть, який покрівельний матеріал найкраще вибрати, щоб у вас був найкращий дах для будинку.
Висновок
Як бачите, у продажу є різні типи покрівлі — і всі мають свої унікальні фішки. Говорити, який з них кращий або гірший не зовсім правильно, адже кожен з них підходить для конкретних цілей. Ми лише зробили невелике порівняння для покрівлі, щоб вам було легше визначитися з вибором.
Підсумуємо коротко вищесказане. Керамічна черепиця має стильний зовнішній вигляд, хорошу теплопровідність, стійкість до погодних умов і довговічність. Але вона має велику вагу, що важливо враховувати.
Бітумна черепиця легка, має низький коефіцієнт водопоглинання і хорошу теплопровідність. Також вона легко ріжеться й укладається. Але вона менш стійка до пожеж і має менший термін служби — до 30 років.
Металочерепиця теж є дуже легким матеріалом, але при цьому відрізняється хорошою міцністю. Захист від вологи у неї практично ідеальний, морозостійкість чудова і термін служби становить до 50 років. Але у неї висока теплопровідність і треба додатково доведеться утеплювати дах мінеральною ватою або іншим теплоізоляційним матеріалом.
Покрівельний сланець — це міцний і найдовговічніший покрівельний матеріал з усіх доступних варіантів. Теплопровідність, водонепроникність, вогнестійкість і морозостійкість у нього на вищому рівні. Термін служби максимально можливий — до 100 років. Але покрівельний сланець важкий і дорогий. Плюс у нього обмежена колірна гамма (зате до такої покрівлі легко підібрати водостічні системи).
Композитні шиферні листи — найдоступніший за ціною варіант. Технічні параметри у них на середньому рівні, тому такий покрівельний матеріал можна назвати "золотою серединою".
Що вибрати — вирішуйте самі. Тут усе залежить від того, які переваги вам потрібні й з якими недоліками ви готові миритися. І, звичайно ж, впливає на остаточне рішення виділений на купівлю покрівельного матеріалу бюджет.